Slovensko je bohaté na tradície a zvyky, ktoré sa dedia už dlhé roky. Veľká noc patrí medzi najbohatšie a najoslavovanejšie sviatky. Poznáš ich všetky? Spolu s prekrásnymi tradičnými krojmi ti ich v dnešnom blogu predstavíme.
Veľkonočné sviatky patria po Vianociach medzi najobľúbenejšie sviatky pre malých aj veľkých. Chlapci a muži si chystajú pletené korbáče z vŕby, kýble s vodou a prípadne nejakú voňavku. Dievčatá a ženy chystajú rôzne dobroty, maľujú vajíčka a pripravujú sa na návštevu kúpačov.
Tradície sa menili a prispôsobovali už niekoľko rokov. Bohužiaľ v posledných rokoch sa vo veľkých mestách začali vytrácať zvyky našich starých mám a ľudia si užívajú hlavne voľno. Stačí sa však vydať na dedinu a ocitneme sa v prostredí medzi tradičnými oslavami sviatkov. Už dva týždne pred Veľkou nocou sa vynáša Morena na znak odchodu chladných dní a zimy.
K Veľkej noci patria aj rôzne tradičné jedlá a zvyklosti, ktoré sa počas jednotlivých dňoch musia dodržiavať. O nich sme si ale hovorili v minulom diely. Tento krát sa pozrieme na tie tradičné zvyky, ktoré sa dedia už množstvo rokov. Okrem toho vám predstavíme tentokrát nezvyčajné outfity vo forme slovenských krojov.
Počas spomínaných sviatkoch sa delí Slovensko na východ a západ. Na západe si dievčatá najčastejšie užijú pravú šibačku. Chlapci by si mali korbáč upliesť sami a ako prvé a najviac vyšibať svoju frajerku, potom pokračujú ďalej a celá tradícia by sa mala stihnúť do obeda. Preto sa začína už od skorého rána. Najúspešnejší šibači boli tí, ktorí mali na konci najviac farebných stužiek od vyšibaných dievčat.
Na východe Slovenska sa zas uprednostňuje oblievanie studenou vodou. Najlepšie s čím najväčším vedrom a s čo najstudenšou vodou. V minulosti to bola voda priamo zo studne alebo potoka. Dievčatám to malo zaručiť krásu a zdravie, tie ktoré sa v minulosti vynechali boli zväčša nešťastné. Preto chlapci nezabudnite na frajerky, mamy a kamarátky aby sa náhodou neurazili.
Na strednom Slovensku si toho dievčatá užijú najviac. U nich sa aj šibe a aj oblieva. O povestné zdravie a krásu preto nebudú mať núdzu počas celého roka. Už sa síce opúšťa od množstva studenej vody a dievčatá sa len mierumilovnejšie pokropia voňavkou, to sa u nás začalo objavovať v 50. rokoch minulého storočia. Dievčatá potom na oplátku museli chlapcom dať maľované vajíčko alebo ich niečím pohostiť. Veľký šibači sa potešia aj tekutej výslužke.
Avšak maľované vajíčka ako ich poznáme dnes sa začali objavovať až po druhej svetovej vojne. Dovtedy sa len uvarili a zafarbili pomocou cvikli alebo čučoriedok. Vajíčka symbolizovali nové potomstvo a nový začiatok. Teraz patria k neoddeliteľnej súčasti veľkonočných sviatkov po celom svete. S menšími zmenami slávime tieto sviatky do dnes.
autor blogu: Nikol Pisoňová