Medové rezy so slivkovým lekvárom
Ingrediencie
klasický veľký plech
600 g hladká múka
200 g práškový cukor
2 PL rum
2 ks celé vajce
2 ks žĺtko
2 KL sóda bikarbóna
2 PL med
100 g maslo
.
Plnka:
1000 ml mlieko
250 g maslo
2 PL hladká múka
3 ks žĺtko
200 g kryštálový cukor
2 bal. puding Zlatý klas
2-3 PL rum
.
cca 300 g slivkový lekvár
.
čokoláda na varenie + stužený tuk cera v pomere 2:1
Postup
1.Na dosku si preosejeme suché ingrediencie, pridáme ostatné a vymiesime hladké cesto, ktoré si necháme prikryté odpočinúť cca 30 min.
2.Cesto si potom pomocou váhy rozdelíme na štyri rovnaké diely. Každý diel cesta ešte prehnetieme, vyvaľkáme na plát zhruba veľkosti obrátenej strany plechu.
3.Obrátenú stranu plechu si pomúčime a cesto na ňu pomocou valčeka prenesieme a dovaľkáme do tvaru plechu.
4.Tento postup opakujeme so všetkými plátmi. Cesto pečieme vo vyhriatej rúre pri teplote 200 stupňov a snažíme sa ho piecť do hneda /len pozor na pripálenie/.
5.Upečené pláty si dlhým nožom na plechu podberáme a opatrne zošuchneme na pripravenú podložku. Pláty si môžeme piecť aj na papieri.
6.Plnka: Väčšiu časť mlieka si dáme variť s cukrom . V menšej časti mlieka si rozhabarkujeme, žĺtky, múku a Zlatý klas. Prilejeme to do vriaceho mlieka a uvaríme hladký puding, ktorý necháme vychladnúť na teplotu masla, ktoré budeme používať.
7.Maslo si mixérom našľaháme a po troške pridávame uvarený vychladnutý puding a opatrne, rum, aby sa nám plnka nezrazila.
8.Zase pomocou váhy si oddelíme tak 100 g pod čokoládu a zvyšok plnky si rozdelíme na dve časti. Môžeme to robiť aj podľa oka, ale konečný rez môže byť nerovnomerný. Druhý plát si natrieme slivkovým lekvárom, ktorý si v prípade hustoty môžeme rozriediť horúcou vodou.
9.Po uložení vrchného plátu si koláč dobre popritláčame, poprípade môžeme na neho položiť dosku a jemne zaťažiť, hoci aspoň na chvíľu.
10.Po natretí povrchu koláča si ho polejeme riedkou, ale vychladnutou čokoládovou polevou.. Koláč necháme postáť aspoň deň na chladnom mieste.
11.Nakoniec si koláč narežeme horúcim pílkovým nožom, ktorý si priebežne utierame, a pred podávaním ho necháme pri izbovej teplote, je vtedy oveľa jemnejší a chute sú výraznejšie.??