Dlouho jsem se chystala vyzkoušet madlenky podle Yotama Ottolenghiho a Helen Goh, kteří tradiční francouzské pečivo upravili do exotické voňavé a šťavnaté verze. Rozpis surovin uvádím beze změny, jen při přípravě jsem zůstala věrná tradičnímu francouzskému postupu, zatímco Ottolenghi radí umíchat těsto pouze v mixéru. Recept pochází z kuchařky Sweet.
Suroviny
90g másla
2 lžíce medu
1/4 lžičky šafránu
2 velká vejce, nechte několik hodin předem v pokojové teplotě
75g krupicového cukru
vanilkový lusk
kůra z jednoho chemicky neošetřeného pomeranče
90g mouky
lžička pečicího prášku
špetka soli
Na polevu
3 lžíce medu
30g pistácií, oloupaných a nasekaných
Příprava
Máslo s medem a šafránem nechte rozpustit na plotně a odstavte. Čím delší dobu necháte šafrán vylouhovat, tím lépe pro pozdější chuť madlenek. Vejce s vanilkou, solí a pomerančovou kůrou vyšlehejte do pěny. Robot nechte zapnutý a postupně po malých částech přisypávejte cukr. Směs by měla být světlá a hustá a stékat zpátky do mísy ve stužkách. Mouku a pečicí prášek ve třech částech prosijte na těsto, každou opatrně vmíchejte. Z těsta naberte asi půl hrnku a pečlivě promíchejte se zchladlým máslem. Vraťte zpátky do mísy a zlehka spojte dohromady. Těsto dejte na dvě hodiny uležet do ledničky. Chlazení nepodceňujte, pomůže k vytvoření charakteristické vypukliny na vrchní straně madlenek.
Troubu předehřejte na 190°C. Aby šlo hotové pečivo líp vyklepnout, dejte si záležet už při vymazávání plechu. Štětcem naneste máslo do každého záhybu madlenkových formiček, pak je vysypte moukou. Těsto dávkujte lžící asi do 2/3 formičky. Pečte asi 10 minut, až se okraj madlenek zbarví dorůžova. Upečené je nechte minutu stát a pak dejte lehce zchladnout na mřížku. #dnesjem #daybyme
Med opatrně zahřejte a potřete jím rubovou (vroubkovanou) stranu madlenek a nakonec ji zčásti posypte pistáciemi.