<< Blogs


Daybyme Fashion Shoes Food Tattoo
Najnovšie
#dnesnosim Grapeu 2019

20 tisíc ľudí, jedno letisko, desiaty ročník dnes už ikonického festivalu Grape. A outfity, ktoré (nielen) na Daybyme pútajú zraky!

Concorso d’Eleganza Villa d’Este – talianska smotánka

Náš kamarát Daniel Minárik sa opäť ocitol na guest liste ďalšieho prestížneho podujatia pri talianskom mestečku Cernobbio, kde na brehoch jazera Co...

Zarábaj a buduj svoju influencer kariéru s Daybyme!

Kampaní pribúda, no zaujímavých tvárí je prakticky rovnaký počet. A cez koho sa dostaneš k zaujímavému vreckovému a kontaktom so spičkovými značkam...

Dnes nosím nie je len o krásnych ženách

Prečo nie? Lebo u nás máme aj krásnych mužov a to, že ich vôbec nie je málo, o tom sa môžeš presvedčiť sám. Prinášame ti zoznam tých najzaujímavejš...

Ako vyzerajú TOP 3 profily z Daybyme? Takto!

Prinášame ti zbierku profilov, ktoré v jednotlivých kategóriach, patria medzi tie najlepšie. Dávka inšpirácie zo sveta módy, gastra či cestovanie n...

Vegan halušky s bryndzou a tempehom

15.12.2018
Daybyme Food

Vegan halušky s bryndzou a tempehom sú krásna náhrada, za klasické slovenské halušky s bryndzou. Na Vegánskych hodoch som zjedla veľa druhov a presvedčila sa, že tofu dokáže obstojne napodobniť aj bryndzu. Takéto vegan halušky bryndzou a tempehom sú vlastne plné zdravého proteínu a s minimom tukov! To je ešte lepšie ako originál.

Tento slovenský recept som chcela pripraviť, lebo som si práve doniesla od starej mamy taniere a doplnky na fotenie v slovenskom ľudovom štýle. Chcela som ich využiť na fotenie, a tak prišiel čas na vegan halušky s bryndzou.


Ingrediencie na zemiakové halušky: 
750g očistených zemiakov typu B 
250g hladkej alebo polohrubej múky 
1PL soli 

Prílohy: 
190g údeného tempehu (alebo údeného tofu) 
pažítka


Halušky sme pripravili jedny, ale skončili pri dvoch verziách vegánskej bryndze. Jednej zo základných surovín a jednej pestrejšie dochutenej. Obe chutia dobre a neviem sa rozhodnúť, ktorá je lepšia, vlastne sú dosť podobné. Takže môžete ušetriť a variť zo základných surovín. Tu sú obe.


Ingrediencie na jednoduchú bryndzu: 
2x biele tofu 
250ml kyslej sójovej smotany (Joya) alebo zakysaný nápoj (Lunter) 
25g cibule 
2 PL lahôdkového droždia 
2 menšie citróny 
1 PL soli

Ingrediencie na zložitejšiu bryndzu: 
2x biele tofu 
100g lahôdkového tofu  
250ml kyslej sójovej smotany (Joya) alebo zakysaný nápoj (Lunter) 
1 sojakrém nátierky 
50g francúzskej nátierky 
25g cibule 
2 menšie citróny 
1 PL soli 
1/2 PL lahôdkového droždia


Množstvo: 4 porcie
Náročnosť: pokročilý
Čas: hodina


Postup na vegan halušky s bryndzou:

Začala som s 1 kg zemiakov typu B, ktoré som ošúpala a nastrúhala na drobno na jemnom strúhadle. Zostalo 750g surového zemiakového “pyré”. Pridala som 1PL soli a 250g hladkej múky. To koľko múky použijete bude záležať od zemiakov a tie sú každé iné. Dôležité je, aby sa cesto nerozpadávalo – netieklo, keď ho naberiete, ale držalo spolu.

Halušky si zobral na starosť môj priateľ a rozhodol, že použijeme hladkú múku, ako používa jeho mama. Môžete použiť aj polohrubú alebo zmes oboh múk, ako chcete a ste zvyknutí. Keď zovrela voda začali sme hádzať vegan halušky cez haluškovač do nej. A keď halušky vyplávali, vybrali sme ich a scedili.

Poznámky k surovinám:

Tofu a nátierky na bryndzu používam značky Lunter. Majú mäkšie tofu, ktoré je dobré na nátierky (aj túto bryndzu môžete spraviť hustejšiu ako nátierku ak pridáte menej smotany). Aby ste dosiahli jemnú kyslosť budete potrebovať biely – kyslý rastlinný jogurt, ideálne kyslú smotanu, ak nemáte odskúšanú smotanu, skúste značku Joya. Ak budete mať kyslú smotanu, použite menej citrónu. Joya smotanu nájdete v Bille či Vegane. Zakysaný nápoj nájdete v Yeme, Terne, Vegane, Kauflande a niekedy aj v obyčajnej jednote, ale podľa mňa nie je až tak kyslí. Stojí asi 1,30 eura.

Zvyšok vecí od Luntera nájdete bežne v obchodoch. Niekedy je ťažšie nájsť sojakrém, lebo sa rýchlo vypredá. Väčšinou ho nájdem v Kauflande a Yeme. V Prahe ho chodím kupovať v stredu do World Vegan (do víkendu sa vypredá), kde nájdete aj iné Lunter výrobky. Ja som teraz všetko nakúpila online cez Košík, lebo som nemala čas hľadať zakysaný nápoj a našťastie majú všetko, čo som potrebovala.

Postup na vegan bryndzu:

Čo sa bryndze týka, tak budete potrebovať nejaký mixér alebo kuchynský robot. Tofu som si rozobrala na menšie kúsky, cibuľu nakrájala na drobno, odšťavila citróny a pripravila odmerné lyžičky na korenie. Na dno mixéra som dala cibuľu, biele tofu, zaliala zmes smotanou- zakysaným nápojom, pridala korenie alebo nátierky (podľa receptu, ktorí si vyberiete) a mixovala do hladka. Vegánsky bryndza s nátierkami je o niečo krémovejšia, ale obe sa dajú vyšľahať do krémovej konzistencie. Ideálne spravte bryndzu skôr a nechajte ju vychladiť. Aj na druhý deň sú chute ešte lepšie zmiešané.

Ak nie ste fanúšik cibule, ako nie som ani ja, takáto rozmixovaná mi nevadí. Pripadne použite len francúzsku nátierku, ktorá dodá tiež cibuľovú chuť. Ak sa nebojíte farby, použite fialovú cibuľu, ktorá je sladšia. Bryndzu sfarbí jemne do ružova. Mne červená cibuľa chutí viac a hlavne obsahuje ešte viac živín ako tá biela.

Vegan halušky s bryndzou:

Posledný krok je nakrájať si údený tempeh na menšie kocky a na oleji ho opražiť do chrumkava. Môžete použiť aj údené tofu, obe varianty sú skvelé ak tofu poriadne opražíte. Halušky zmiešajte s vegan bryndzou, na vrch pridajte tempeh a pažítku. Je to jednoduché, ale v tomto momente ste už v kuchyni strávili tak pol dňa… Ale stálo to za to. Vegan halušky s bryndzou musí skúsiť každý slovenský vegán.


Blog prebraty od Surovej Dcerky
Jej DAYBYME účet nájdes TU

Ďalšie z kategórie
Ako vyzerajú TOP 3 profily z Daybyme? Takto!

Prinášame ti zbierku profilov, ktoré v jednotlivých kategóriach, patria medzi tie najlepšie. Dávka inšpirácie zo sveta módy, gastra či cestovanie n...

Majstri kom(plim)entu: OBRÁZKOVÝ ŠPECIÁL

Niekedy jednoducho slová nestačia, na rad prichádzajú meme obrázky alebo GIF-ka.

Raňajky nie len pre deti: ovsená kaša na 5 spôsobov

Rôzne kašičky na raňajky sprevádzajú snáď každého jedného z nás už od detstva. Dievčatá z Daybyme posúvajú level ich prípravy na inú úroveň a okrem...

7 párov sneakers s cenovkou do 150 eur #1

Chceš obúvať stále fresh sneakers ale nemáš na účte čiastku, ktorá pripomína telefónne číslo? Nevadí!

Chceš vyzerať dobre?! Obleč sa ako ja!

Často sa pod našimi fotkami a v správach objavujú otázky na konkrétne značky, či modely oblečenia. Neexistuje teda lepšia cesta, než vám dať niekto...