<< Blogs


Daybyme Fashion Shoes Food Tattoo
Najnovšie
14 jednoduchých receptov na palacinky či lievance z Daybyme

Palacinky či lievance, existuje niekto, kto nemá rád túto sladkú dobrotu? Podľa nášho názoru v Daybyme je takých ľudí minimum, čo dokazuje aj veľké...

#dnesnosim Grapeu 2019

20 tisíc ľudí, jedno letisko, desiaty ročník dnes už ikonického festivalu Grape. A outfity, ktoré (nielen) na Daybyme pútajú zraky!

Concorso d’Eleganza Villa d’Este – talianska smotánka

Náš kamarát Daniel Minárik sa opäť ocitol na guest liste ďalšieho prestížneho podujatia pri talianskom mestečku Cernobbio, kde na brehoch jazera Co...

Zarábaj a buduj svoju influencer kariéru s Daybyme!

Kampaní pribúda, no zaujímavých tvárí je prakticky rovnaký počet. A cez koho sa dostaneš k zaujímavému vreckovému a kontaktom so spičkovými značkam...

Dnes nosím nie je len o krásnych ženách

Prečo nie? Lebo u nás máme aj krásnych mužov a to, že ich vôbec nie je málo, o tom sa môžeš presvedčiť sám. Prinášame ti zoznam tých najzaujímavejš...

Na ceste ku capsule wardrobe

11.1.2019
Fashion

Viete čo je CAPSULE WARDROBE? Je to šatník pozostávajúci len z pár kusov oblečenia, ktoré sa navzájom perfektne hodia a vďaka ktorým sa ráno bez zbytočného rozmýšľania oblečiete. To vám ušetrí množstvo času, rozhodovania aj peňazí a v konečnom dôsledku zjednoduší život.

Mne je tento koncept sympatický už dlho a snažím sa ho postupne uplatňovať aj v mojom obliekaní, no hlavne pri nakupovaní pretože tam to všetko začína.

OD SHOPOHOLIČKY K…..

Kto ma pozná, vie že milujem módu a vždy som rada nakupovala. Na vysokej škole som mala svoj nákupný vrchol a každé euro som minula na handry no aj napriek tomu, som si každé ráno nemala čo obliecť.

Situácia sa ešte zhoršila keď som začala pracovať v advokácií s dress-codom. Zvýšili sa požiadavky na to ako vyzerám a čo mám na sebe, ale moje vysokoškolské (párty) veci boli nepoužiteľné. Cítila som potrebu ešte viac nakupovať, ale z platu stážistky nebolo za čo. Vtedy som sa prvý krát zamyslela nad obliekaním a nad tým, ako vyzerať reprezentatívne za čo najmenej peňazí. V tom čase som o capsule wardrobe ešte ani netušila, ale finančné dôvody ma priviedli k jej základným princípom. Kúpila som si kvalitné čierne šaty, čierne nohavice, bielu blúzku, sako a čo sa topánok týka, nosila som len jedny čierne lodičky. S týmto základom, som mohla použiť aj niektoré staršie kusy oblečenia a stále vyzerať office-ready:)

Advokáciu som neskôr vymenila za korporáciu, kde som v čiernych šatách vyzerala pri mojich kolegoch v rifliach a teniskách dosť nevhodne overdressed:) Mala som sa obliekať „normálne“, čo vo fashion slovníku znamená business-casual a to pre mňa znamenalo ďalšie nákupy. Čím viac vecí som však mala, tým dlhšie mi ráno trvalo obliekanie. V tom čase som ale popri práci rozbiehala biznis a každá minúta mi bola vzácna. A presne tu som začala naplno riešiť moju CAPSULE WARDROBE.

ČO TO V PRAXI ZNAMENÁ?

S rozumom prehodnotiť svoj šatník, odstrániť z neho to čo nenosíte a doplniť ho kvalitnými neutrálnymi kúskami tak aby sa všetko ku sebe navzájom hodilo a aby ste každý jeden kúsok v šatníku naplno využívali. Dôraz sa kladie na kvalitu pred kvantitou a na to aby vám každý kúsok dokonale sedel.

Okrem toho, že vám takto zostavený šatník ušetrí peniaze, čas, ranné rozhodovanie a veľa miesta v skrini, celkovo smeruje k menšiemu konzumu a udržateľnosti.

AKO VYZERÁ CAPSULE WARDROBE?

Každý má iný štýl a preto neexistuje jeden vzorec ako si zostaviť CAPSULE WARDROBE. Zároveň takýto šatník vyzerá úplne inak s ohľadom na jednotlivé ročné obdobia. 

Aj keď môj šatník nie je zatiaľ ukážkovým príkladom CAPSULE WARDROBE (hlavne čo sa šiat týka:)) pomaly sa k nemu dostávam.

Rozhodnúť sa pre CAPSULE WARDROBE neznamená vzdať sa svojho osobného štýlu, alebo úplne prestať nakupovať. Znamená to minimalistický prístup k obliekaniu a aspoň pre mňa tak trochu bojkot proti prehnanému konzumu, ktorý sa na nás tlačí z každej strany. Takto zostavený šatník nás prinúti zapojiť trochu kreativity pri obliekaní a nakombinovať outfit z toho, čo už máme.

Ak sa vám tento prístup páči, no neviete sa vo svojom šatníku z času na čas vzdať niečoho nového/iného, využívajte alternatívne (eko-friendly) spôsoby. Nakupujte z druhej ruky, napr. v sekáči NOSENE alebo si oblečenie požičajte napr. z online požičovne šiat SHATY ak viete, že si tie šaty viac ako jeden krát neoblečiete a budú vám zbytočne zaberať miesto v skrini.

OUTFIT DETAILS:

Šaty: SHATY – biele háčkované mini šaty
Kabát: ZARA
Baretka: ASOS
Čižmy: M & S (staršia kolekcia)
Kabelka: vintage


Blog prebratý od Dany Havany
Jej Daybyme účet nájdeš tu: daybyme.com/dana-havana

Ďalšie z kategórie
Dnes nosím nie je len o krásnych ženách

Prečo nie? Lebo u nás máme aj krásnych mužov a to, že ich vôbec nie je málo, o tom sa môžeš presvedčiť sám. Prinášame ti zoznam tých najzaujímavejš...

Vladimír Meloun hodnotí outfity #1

Móda je vec striktne subjektívna, no pravdou je i fakt, že mnohí fanúšici a sledovatelia Dnes nosím považujú svoje módne názory za objektívne.

...
Majstri kom(plim)entu: OBRÁZKOVÝ ŠPECIÁL

Niekedy jednoducho slová nestačia, na rad prichádzajú meme obrázky alebo GIF-ka.

Ako (ne)spolupracovať s blogermi

Firmy až príliš často podceňujú hodnotu toho, čo robíme a takisto hodnotu dosahu našich príspevkov.

Chceš vyzerať dobre?! Obleč sa ako ja!

Často sa pod našimi fotkami a v správach objavujú otázky na konkrétne značky, či modely oblečenia. Neexistuje teda lepšia cesta, než vám dať niekto...